1937 'den 2000 'li Yıllara UMAT

Umat-Umumi Mağazalar Türk A.Ş. "Umumi Mağazacılık" yapmak üzere 07.05.1937 tarihinde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK 'ün talimatları ile kurulmuştur.Umumi Mağazalar; Makbuz ve Rehin Senedi verme karşılığında serbest, gümrüklenmemiş veya tekel altında bulunan malları emanet olarak kabul etmek ve mal sahiplerine de, bu senetlerle malları satabilme veya rehin olarak verebilme imkanını veren kuruluşlardır.

UMAT kuruluşunu takiben ilk şubesini Mersin 'de açmıştır. Bunu takiben sırasıyla İstanbul, İzmir, Samsun ve İskenderun da şubeler kurularak faaliyete geçirilmiştir. Ancak ülkemizde Umumi mağazacılığın ticari önemi ve değerinin kafi derecede tanıtılmaması, limanlardaki antrepoların Devlet tekeline alınması ve ülkemizde gelişerek, uygulamaya geçilememiştir.Bu nedenle UMAT, Umumi Mağazacılık faaliyetlerinin yanısıra ticari faaliyetlere yönelmiş ve 1986 yılından itibaren de mevcut depolarında antrepoculuk faaliyetlerine başlamıştır.

Antrepoculuk faaliyetlerini giderek genişleten UMAT, bugün toplam 55791 m2 kapalı alana sahip antrepolarında tecrübeli kadrosu, modern ekipmanları ve uzun yıllardır sağladığı güven duygusuyla ithalatçılara hizmet vermektedir.Diğer taraftan ticari faaliyetlerini de her geçen gün geliştiren UMAT, ithalat ve ihracatta ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunmaktadır.

Mersin

İskenderun

İzmir